Iftari

– 3 hurme me 2 gota ujë
– 1 pjatë supë me domate
– 4 sarma me fleta lakre me mish viçi pa yndyrë dhe oriz të përgatitura me 1 lugë të supës(15gr) vaj ulliri
– Gjysmë pitalke(samuni)
– 1 pjatë sallatë me perime të freskëta(domate,trangull(kastravec), qepë dhe speca) e përgatitur me 1 lugë të reçelit(5gr) vaj ulliri dhe pak kripë
– 1 copë ëmbëlsirë (zgjidhni çfarëdo)

Pas Iftarit

– 2 gota çaj i zi ose i gjelbër pa sheqer
– 2 gota(20gr) kokoshka(popcorn) përgatitur me pak vaj dhe kripë

Ushtrime

Ushtrime të komplet trupit sikur në këtë video – ZR30

Këto ushtrime janë parashikuar të bëhen në shtëpitë e juaja pasi që në Ramazan nuk ka shumë kohë për ushtrime në palestër, por nëse ushtroni rregullisht në palestër atëherë konsulltohuni me trajnerin e palestrës për planin ushqimor ‘Bëhu fit për 30 ditë’ dhe ai ju do t’iu rekomandon se qfarë ushtrime të bëni.

Pas ushtrimeve

– 2 vezë të ziera, 2 lugë të supës(60gr) gjizë dhe 2 copa(60gr) bukë e zezë
– Të pihet ujë mjaftueshëm pas ushtrimeve (1 litër të paktën)

 

Ky plan është për një person, për udhëzimin mbi sasitë e ushqimeve ju lutem kliko KËTU.

Përgatitur nga: Vala Pupovci, nutricioniste/dietologe /30ditët/