Iftari

– 3 hurme me 2 gota ujë
– 1 pjatë supë me brokoli
– 200gr koc i pjekur i përgatitur me 1 lugë të supës(15gr) vaj ulliri, 1 gotë(200gr) kuskus i zier pastaj i shtohet pak domate dhe trangull(kastravec) i freskët pasi të ftohet
– 1 pjatë sallatë me rukollë dhe domatina e përgatitur me 1 lugë të reçelit(5gr) vaj ulliri, uthull dhe kripë

Pas iftarit

– 2 gota çaj i zi ose i gjelbër pa sheqer
– 25 qershia

Ushtrime

Ushtrime të komplet trupit sikur në këtë video – ZR30

Këto ushtrime janë parashikuar të bëhen në shtëpitë e juaja pasi që në Ramazan nuk ka shumë kohë për ushtrime në palestër, por nëse ushtroni rregullisht në palestër atëherë konsulltohuni me trajnerin e palestrës për planin ushqimor ‘Bëhu fit për 30 ditë’ dhe ai ju do t’iu rekomandon se qfarë ushtrime të bëni.

Pas ushtrimeve

– 150gr jogurt grek ose kos i trashë i shtohen gjysmë gote(80gr) dredhëza dhe 5 badema
– Të pihet ujë mjaftueshëm pas ushtrimeve (1 litër të paktën)

Syfyri

– 2 vezë të ziera
– 2 lugë të supës(30gr) gjizë dhe 2 copa bukë dy herë e pjekur(dvopek) i gatshëm
– 2 lugë të reçelit(10gr) pastë e ullinjëve
– 1 hurmë
– 2 gota ujë

 

Ky plan është për një person, për udhëzimin mbi sasitë e ushqimeve ju lutem kliko KËTU.

Përgatitur nga: Vala Pupovci, nutricioniste/dietologe /30ditët/