Iftari

– 3 hurme me 2 gota ujë
– 1 pjatë supë prej lëngut të mishit të pulës dhe spanaq
– 150rg gjoks pule i pjekur, 1 gotë(200gr) bollgur i zier me speca dhe qepë e përgatitur me 1 lugë të supës(15gr) vaj ulliri
– Sallatë e gjelber me domate dhe qepë e përgatitur me 1 lugë të reçelit(5gr) vaj ulliri, uthull dhe kripë

Pas iftarit

– 2 gota çaj i zi ose i gjelbër pa sheqer
– 1 copë(40gr) hallvë

Ushtrime

Ushtrime të komplet trupit sikur në këtë video – ZR30

Këto ushtrime janë parashikuar të bëhen në shtëpitë e juaja pasi që në Ramazan nuk ka shumë kohë për ushtrime në palestër, por nëse ushtroni rregullisht në palestër atëherë konsulltohuni me trajnerin e palestrës për planin ushqimor ‘Bëhu fit për 30 ditë’ dhe ai ju do t’iu rekomandon se qfarë ushtrime të bëni.

Pas ushtrimeve

– 1 pitalkë e mbushur me 1 konzervë të vogël(85gr) tuna në ujë domate, trangull(kastravec), speca dhe 2 ullinjë
– Të pihet ujë mjaftueshëm pas ushtrimeve (1 litër të paktën)

Syfyri

– 1 gotë(240ml) qumësht i nxehtë me 1 lugë të reçelit(5gr) mjaltë dhe pak kakao
– 1 banane mesatare(140gr)
– 1 hurmë
– 2 gota ujë

 

Ky plan është për një person, për udhëzimin mbi sasitë e ushqimeve ju lutem kliko KËTU.

Përgatitur nga: Vala Pupovci, nutricioniste/dietologe /30ditët/