Iftari

– 3 hurme me 2 gota ujë
– Supë me qiqra(nohut), thjerrëza dhe perime – Receta: KLIKO KËTU
– Gjysmë pitalke(samuni)
– 1 pjatë sallatë e gjelber me qepë të reja e përgatitur me 1 lugë të reçelit(5gr) vaj ulliri, uthull dhe kripë

Pas iftarit

– 2 gota çaj i zi ose i gjelbër pa sheqer
– 1 pjeshkë mesatare(140gr)

Ushtrime

Ushtrime të komplet trupit sikur në këtë video – ZR30

Këto ushtrime janë parashikuar të bëhen në shtëpitë e juaja pasi që në Ramazan nuk ka shumë kohë për ushtrime në palestër, por nëse ushtroni rregullisht në palestër atëherë konsulltohuni me trajnerin e palestrës për planin ushqimor ‘Bëhu fit për 30 ditë’ dhe ai ju do t’iu rekomandon se qfarë ushtrime të bëni.

Pas ushtrimeve

– 2 copa bukë dy herë e pjekur(dvopek) i gatshëm, 2 lugë të supës(30gr) gjizë, 1 vezë e zier dhe 1 trangull(kastravec)
– Të pihet ujë mjaftueshëm pas ushtrimeve (1 litër të paktën)

Syfyri

– Të bluhen 1 banane mesatare(140gr), 1 gotë e gjysmë(200gr) boronica të ngrira, gjysme gote(120ml) qumësht me pak yndyrë(1,5%), 3 lugë të supës(30gr) tërshërë dhe 1 hurmë
– 2 gota ujë

 

Ky plan është për një person, për udhëzimin mbi sasitë e ushqimeve ju lutem kliko KËTU.

Përgatitur nga: Vala Pupovci, nutricioniste/dietologe /30ditët/